Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Temmuz 2018

   15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI   DEMİRKOL YİNE MEYDANDAYDI   Topçu Han'ı Kitap Kafe Olacak   Selalar Sabaha Kadar Susmadı   Op.Dr.Altay'dan 15 Temmuz Mesajı   FAKIBABA'ya Şok Suçlamalar   BİR DAHA CESARET EDEMEYECEKLER   Demirkol'dan 15 Temmuz Mesajı   Ekinci 15 Temmuz Mesajı Yayımladı   Urfa'da Sosyal Medya Operasyonu   Yüzme Havuzları Hizmete Başladı   ABDULLAH UYANIK ANILDI  

Site İçi Arama

Röportaj

EKİNCİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,Urfapress'ten arkadaşımız Necdet Karadeniz'e konuştu.İşte o röoportaj:

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Selalar Sabaha Kadar Susmadı

Topçu Han'ı Kitap Kafe Olacak

DEMİRKOL YİNE MEYDANDAYDI

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Muhammediye Gülü Azalıyor mu?

 

Muhammediye Gülü Azalıyor mu?Bu gün günlerden gül reçeli, tarihlerden gül, yüzlerden “gül” ümseme eksik olmasın.

Isparta denilince herkesin aklına hemen “gül” gelir. Gül derya denizdir orada. Gülden krem, tonik, reçel, şurup, sabun evlerde, dükkanlarda yerini alır. Gül festivalleri, gül bahçeleri insana ayrı bir yaşama sevinci verir.

Urfa’da muhammediye gülü vardır. Umarım bu güller unutulmaz ve yetiştirilmeye devam eder. Öyle bir güldür ki, dokunsanız uçuverir, kokusunu mahalleye girince almaya başlarsınız, bir ruh güzelliği sarar sizi.

Gülün Peygamber Efendimiz (SAV)’i temsil etmesi ise, gül sevgiyi ifade eder. Peygamber efendimiz de Allah’ın en çok sevdiği insan olması dolayısla gülün anlamı daha da bir artar. Ayrıca efendimizin o güzel kokusu gül kokusuna benzetilir.

***

Annem senelerdir, gülleri çok sevdiğini söyler dururdu. Fakat öyle böyle değil . Güllere doymayan bir kadındır kendisi, bana der ki; kızım bahçeye gül ektiniz mi? Evet derim. Gelir bakar, bu kadar mı? Der.

Annemle bir gün Afyon’da buluştuk ailece. Giderken anneler günüydü. Kendisinin çok sevdiği kırmızı, kokulu gülleri bahçeden topladım. Suya koydum. Sabah işe giderken suyunu boşalttım. İş yerine götürdüm tekrar suya koydum. Yola çıkarken tekrar suyu döktüm. Ve nihayet gülleri anneme sağ salim götürdüm çünkü sevgi emektir. Annemin o gülleri koklayışı, o gülleri görünce sevincini anlatamam.

Bunları götürüp reçel yapacağım dedi. Yani gül aşkımız bitmiyor.

Ben de gülleri sever, kokusuna bayılırım.

Fakat bir kez daha anladım ki, öğrenmenin yaşı yok. Annem hep gül reçeli yap derdi. Ben onu bu konuda pek dinlemezdim. Geçen gün kırmızı, kokulu güllerden gül reçeli yaptım. Gül reçeli yapmanın aşamaları bile harika bir ritüel. Ya yaparken yayılan o güzel mis kokusu, gülün mayalanması anlatılmaz ancak yaşanır.

Sonra annemi aradım. –Anne sana teşekkür ederim. Beni gül reçeli ile tanıştırdın. Evde yapılan gül reçeli bir başka oluyormuş, dedim. O da anlatmaya başladı.

“Babamın sülüklü adında kocaman büyük bir yeri vardı. Bahçelerden oluşan kocaman bir yerdi. Orada bu kokulu muhammediye güllerinden yetiştirirdik. Evimizden gerçek bal, pekmez eksik olmazdı ama illa da babam bu güllerden şurup yapmamızı, reçel yapmamızı isterdi. Kocaman tenekelerle o güller koparılır sonra bir sülaleye yetecek kadar gül şurupları yapılırdı. İşte bu yüzden ben gülleri çok severim” dedi.

Orada bir kez daha durdum. Kaç yaşına gelmiştim. Annemin bu anısını ancak biraz derine inince öğrenebilidim. Ne kadar yüzeysel yaşıyoruz, oysa annemle saatlerce sohbet ettiğimi sanırdım. Daha öğrencek çok şey var.

Gül reçeli tadında bir gün dilerim.

Ekleme Tarihi: 27 Mayıs 2018 12:41

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

Gece Yarısı Camilerde Sela Okunacak

 Şanlıurfa Valiliği koordinesinde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Şehitlerini Anma Programı" belli oldu. Program kapsamında gece yarısı tüm camiler sela okuyacak. İşte etkinlik takvimi...

Köşe Yazarları

İsmail ARSLAN

 

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

Mahmut MANCI

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Halil SAVAŞ

 

Belgin Turan SATICI

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ayten DOĞAN

 

Ahin GÜNEŞ

 

İbrahim TORU

 

Necdet KARADENİZ

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

H.İbrahim TORU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Halil ÇİNİ

 

Mehmet CANBEYLİ

 

İsmail MUTLU

 

Metin ŞENAY

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Temmuz 2018